Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ - wykład prof. Małgorzaty Fuszary

Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ - wykład prof. Małgorzaty Fuszary

Instytut Socjologii zaprasza na wykład Profesor Małgorzaty Fuszary pt. Feminizm stosowany, czyli bunt kobiet AD 2020, który odbędzie się w ramach cyklu Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ – serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie.

Wykład odbędzie się w czwartek 28 stycznia 2021 r. o godz. 18:00, spotkanie odbędzie się #online na platformie MsTeams. LINK do spotkania: https://bit.ly/3ph2Y3t

Kilka słów o wykładzie od prof. Małgorzaty Fuszary:

"Wielotysięczne demonstracje wywołane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego analizowane są najczęściej jako ważny ruch społeczny. Dla mnie jednak jest to przede wszystkim bunt kobiet, a najważniejszym jego elementem jest przekaz, jaki wybrzmiewa podczas tego buntu. „Feminizm to patriotyzm” – to jedna z deklaracji padających podczas demonstracji, która wskazuje na kierunek przekazu demonstrujących.  Przeciwko czemu jest ten bunt? Co możemy powiedzieć na podstawie tych demonstracji o młodym pokoleniu kobiet? Czy jesteśmy świadkami kształtowania nowej tożsamości kobiet w Polsce? Ciągle więcej jest tu pytań niż odpowiedzi, ale bliższe przejrzenie się tym demonstracjom może pozwolić na próbę skonstruowania wstępnej odpowiedzi na te pytania, które należą do najważniejszych dla przyszłości nie tylko kobiet w Polsce."

 

Małgorzata Fuszara - Prawniczka, socjolożka specjalizująca się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. Współtwórczyni i kierowniczka Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspertka Rady Europy do spraw wprowadzania równości płci do głównego nurtu działań politycznych i społecznych.  W latach 2014-2015 pełniła funkcję Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania. Prowadziła zajęcia z zakresu gender studies w USA (Ann Arbor) i Hiszpanii (Oniati). Jest członkinią komitetów redakcyjnych naukowych czasopism: “Signs. Journal of Women in Culture and Society”; “European Journal of Women’s Studies” i “Societas/Communitas”. W latach 2000-2006 członkini międzynarodowej rady International Institute of Sociology of Law w Oniati (Hiszpania), w latach 2006 – 2010 – zarządu Research Committee on Sociology of Law. Autorka licznych prac i książek poświęconych udziałowi kobiet w polityce i życiu publicznym.

 

fot. Wiesław Kozek