Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Science First - Śpiący mózg, śniący umysł?

Science First - Śpiący mózg, śniący umysł?

To już 23. spotkanie cyklu!

Science First - poznaj praktyczny wymiar nauki to cykl popularnonaukowy organizowany trzeci rok akademicki przez Instytut Psychologii UJ i Stowarzyszenie All In UJ. Punktem wyjścia do każdego spotkania są badania prowadzone w Instytucie, organizatorzy krzyżują je z różnymi dyscyplinami, naukami, ale i praktykami. Spotkania można oglądać na żywo w sieci, albo też sięgnąć po nagranie wideo lub podcast.

Kwietniowe spotkanie zostanie zdominowane przez psychologów, ale organizatorzy gwarantują bardzo szerokie podejście do tematu. 


Co dzieje się z naszym mózgiem, gdy śpimy?
Czy skracanie snu jest bezpieczne dla zdrowia?
Dlaczego śnimy?
Wreszcie, czym są stany śpiączki?
Na przestrzeni życia nasze zapotrzebowanie na sen zmienia się, niemniej szacuje się, że osoba dożywająca sędziwego wieku przesypia ok. 20 lat swojego życia. Jak dbamy o ten szalenie istotny element naszej doby? Czy wiemy czym jest higiena snu? Sny, świadomość i jaźń znajduje się w kręgu zainteresowań wielu nauk od wieków, co o nich wiemy współcześnie? Czego dotyczą najnowsze badania? A co dzieje się z naszym umysłem w comie, czyli śpiączce? Kiedy w nią możemy zapaść, a kiedy staje się ona lekarstwem dla naszego organizmu?

Goścmi dr Samuela Nowaka i Tomasza Pytko będzie dr hab. Marek Binder, prof. UJ z Zakładu Psychofizjologii w Instytucie Psychologii UJ oraz dr Małgorzata Hołda z Pracowni Psychologii Snu w Instytucie Psychologii UJ.

Transmisję będzie można śledzić na żywo na profilach All In UJ na facebooku i youtubie.