Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Roman Ingarden and Our Times - zobacz nagrania z konferencji

Roman Ingarden and Our Times - zobacz nagrania z konferencji

Międzynarodowy Kongres‚ Roman Ingarden and Our Times’ odbył się w dniach 12-15 kwietnia 2021

Z okazji 50. rocznicy śmierci wybitnego polskiego filozofa Romana Witolda Ingardena odbył się Międzynarodowy Kongres Filozoficzny “Roman Ingarden and Our Times”. Kongres został przeniesiony do świata wirtualnego, na specjalną platformę. Wciąż można zapoznać się na niej z wystąpieniami prelegentów, wystarczy zarejestrować się tutaj. W późniejszym okresie materiały dostępne będą na portalu Centrum Badań Filozoficznych im. Romana Ingardena.

 

50. rocznica śmierci wybitnego polskiego filozofa Romana Witolda Ingardena, przypadająca w 2020 roku, stała się okazją do zorganizowania Międzynarodowego Kongresu Filozoficznego "Roman Ingarden and Our Times". Wydarzenie to stanowi zwieńczenie trwających cztery lata prac archiwizacyjnych nad bogatą spuścizną naukową i epistolarną Ingardena. Prace prowadzone były dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach realizacji dwóch projektów badawczych programu DIALOG.

 

Z uwagi na pandemię koronawirusa oraz ograniczenia, które nie pozwalają na organizowanie wydarzeń stacjonarnych, Kongres został w całości przeniesiony na wirtualną platformę. Platforma Gridaly daje możliwość zarówno odtwarzania nagranych wcześniej wystąpień prelegentów, jak i transmisji na żywo oraz moderowanych sesji live Q&A. Co więcej, uczestnicy wydarzenia mogą skorzystać z wielu narzędzi umożliwiających networking, takich jak rozmowy audio i video, czaty 1:1 oraz umawianie się na indywidualne spotkania, a wszystko to w przyjaznej użytkownikowi przestrzeni. Funkcjonalności Gridaly doskonale sprawdzają się podczas tego rodzaju wydarzeń, pozwalając uczestnikom z różnych części świata i stref czasowych nie tylko na poszerzanie filozoficznych horyzontów bez wychodzenia z domu, ale również na czynny udział w dyskusjach i wymianę poglądów.

 

Podczas trwającego cztery dni Kongresu mamy okazję zobaczyć wystąpienia ponad 85 prelegentów z 31 krajów świata. Wśród mówców znaleźli się m.in. Jeff Mitscherling (University of Guelph), Semir Zeki (University College London), Dan Zahavi (University of Copenhagen), Peter Simons (Trinity College Dublin), Bence Nanay (University of Antwerp, University of Cambridge) oraz Jan Woleński (Uniwersytet Jagielloński). Kongres został podzielony na 19 sesji tematycznych wraz sesjami Q&A prowadzonymi na żywo. Nad organizacją i przebiegiem całego wydarzenia czuwają Dominika Czakon, Natalia Anna Michna oraz Leszek Sosnowski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.