Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kryzys męskości? Kolejna dyskusja cyklu Science First

Kryzys męskości? Kolejna dyskusja cyklu Science First

To już 24. spotkanie cyklu organizowanego od 3 lat przez Instytut Psychologii UJ i Stowarzyszenie All In UJ

Science First - poznaj praktyczny wymiar nauki est to cykl popularnonaukowy w ramach którego odbywają się comiesięczne dyskusje. Punktem wyjścia są zawsze badania prowadzone w Instytucie Psychologii UJ, są one zestawiane z różnymi dyscyplinami nauki, często również z praktykami. Ósme spotkanie trzeciego sezonu cyklu odbędzie się pt:. "Ziomale, typy, osobnicy. Psychologia męskości w XXI wieku.". Transmisja będzie dostępna na żywo 29.05 maja (czwartek) od godziny 19, program zakłąda aktywny udział publiczności w ramach sesji pytań i odpowiedzi w komentarzach do transmisji. 

 

Od Pekinu przez Moskwę, Warszawę, Brukselę po Waszyngton: wszyscy dyskutują o tym, co to znaczyć być mężczyzną. W debatach tych mieszają się przekonania, wyobrażenia, popkulturowe klisze i wreszcie codzienne doświadczenia. Hasło kryzysu męskości to już banał, bo o tym, że męskość jest w kryzysie, słyszmy od lat. Ale to właściwie znaczy? A może męskość zawsze była w kryzysie? Może zawsze mieliśmy do czynienia z konkurencyjnymi projektami męskości?


Czy i co łączy tak różnych mężczyzn jak Timothée Chalamet, członkowie zespołu BTS, Szczepan Twardoch, Daniel Kaluuya, Robert Lewandowski czy Finn Wolfhard?


Czy współcześni chłopcy i mężczyźni borykają się ze szczególnymi problemami?
Co to znaczy być mężczyzną? A może nigdy nie istniał żaden oryginał, ideał męskości?
I wreszcie – co na to wszystko nowoczesna psychologia?


Goścmi spotkania będą:

dr Bernadetta Janusz jest pracowniczką Instytutu Psychiatrii CM UJ w Zakładzie Terapii Rodzin i Psychosomatyki.
 Jej zainteresowania badawcze i dydaktyczne to: jakościowe badania procesu terapii rodzin i par przy użyciu metodologii teorii ugruntowanej i analizy konwersacyjnej. Aplikacja teorii więzi i koncepcji mentalizacji do diagnozy i terapii osób dorosłych. Badania uwarunkowań przeżywania żałoby w rodzinie i w parze z perspektywy kulturowej: rytuały przejścia, teorii więzi i mentalizacji. Jakościowe badania procesu terapii pary w trakcie przeżywania żałoby.
Zainteresowania kliniczne: patologiczna żałoba, zaburzenia osobowości, systemowa terapia rodzin, terapia par, indywidualna terapia psychoanalityczna.

prof. Grzegorz Iniewicz pracownik naukowym Instytut Psychologii UJ specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta, superwizor. Certyfikowany psychoterapeuta Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz European Association for Psychotherapy. Superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Psychoterapeuta w Oddziale Klinicznym Kliniki Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Jest autorem ponad 60 publikacji z zakresu psychologii klinicznej, psychoterapii i seksuologii, w tym współredaktorem książek: Koncepcja przywiązania. Od teorii do praktyki klinicznej, Seksualność człowieka. Wybrane zagadnienia i Wprowadzenie do psychologii LGB, a także autor monografii Stres mniejszościowy u osób biseksualnych i homoseksualnych"

Prowadzenie: Samuel Nowak, Tomasz Pytko
 

Zobacz video galerię

Ziomale, typy, osobnicy. Psychologia męskości w XXI wieku | Science First #24