Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Webinar Fundacji Kościuszkowskiej z udziałem naukowca i naukowczyni z naszego Wydziału

Webinar Fundacji Kościuszkowskiej z udziałem naukowca i naukowczyni z naszego Wydziału

Nowy, wspaniały świat — powrót do zdrowia, odnowa i odporność w rzeczywistości po pandemii: rola nauki

"A New, Brave World - Recovery, Renewal and Resilience in the Post-Pandemic Reality: The Role of Science" to tytuł webinaru organizowanego w najbliższy wtorek 11 stycznia o godzinie 18:00 przez Fundację Kościuszkowską. Dyskusję oderować będzie prof. Piotr Kłodkowski z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, a wśród uczestników jest prof. Małgorzata Kossowska z Instytutu Psychologii UJ. Spotkanie odbywać się będzie w języku angielskim, rejestracja i więcej informacji dostępne jest tutaj: https://www.thekf.org/kf/events/KF_Online_Programs/a-new-brave-world-recovery-renew/

 

Pandemia COVID-19, będąca zjawiskiem globalnym, zbiera straszliwe żniwo na całym świecie. Mimo to wiemy, że wskaźniki śmiertelności różnią się znacznie w zależności od kontynentu i kraju. I chociaż objawy choroby, jej przebieg i konsekwencje medyczne będą praktycznie takie same na całym świecie, podobnie jak zalecane terapie i leki, inne czynniki mogą się znacznie różnić.

Dotyczą one sposobu komunikowania ryzyka, działań rządowych i ich uzasadniania, ale i reakcji ludzi na pandemię. Różnice te zależą od środowiska kulturowego, społecznego czy religijnego. Wszystkie te różnice wzbogacają nasz świat, ale jednocześnie tworzą bariery w procesach komunikacyjnych i co za tym idzie decyzyjnych, które mogą (lub nie) prowadzić do nieoczekiwanych konsekwencji.

 

Świadomość tych różnic pomaga zaprojektować odpowiednie komunikaty dla wybranej grupy docelowej, która może stanowić większy lub mniejszy odsetek w społeczeństwach charakteryzujących się heterogenicznością kulturową i religijną. Doświadczeni i kompetentni paneliści omówią potencjalne społeczne, kulturowe i psychologiczne implikacje pandemii COVID-19, koncentrując się na Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Spróbują wyjaśnić, jak bardzo pandemia jest nie tylko zjawiskiem medycznym, ale także psychologicznym, społecznym i kulturowym.

 

Moderator:

Dr hab. Piotr Kłodkowski, prof. UJ - Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

Paneliści:

Prof. Dr hab. Małgorzata Kossowska z Instytutu Psychologii UJ
Prof. Jan Kubik - Instytutu Studiów Wschodnio-Europejskich na University College London
Prof. Arie W. Kruglanski - University of Maryland