Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prestiżowa nagroda dla prof. Małgorzaty Michel

Prestiżowa nagroda dla prof. Małgorzaty Michel

Nagroda im. Janusza Korczaka trafiła w ręce naukowczyni z Instytutu Pedagogiki UJ

10 maja w Teatrze Kamienica w Warszawie obyła się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń łączących środowiska edukacyjne i społeczne. Blisko trzystu biorących udział w gali gości poznało nazwiska laureatów „Korczaków”, trwającego od początku roku Konkursu o Nagrodę im. Janusza Korczaka. Kapituła przyznała dwanaście nagród oraz wyróżniła czternastu kolejnych laureatów. Nagrodzone zostały osoby publiczne kierujące się korczakowskimi wartościami, instytucje edukacyjne i lokalni liderzy. Wśród laureatek znalazła się dr hab. Małgorzata Michel z Pracownii Metodologii Badań Społecznych i Analizy Danych w Instytucie Pedagogiki UJ. Serdecznie gratulujemy Pani Profesor zaszczytnej nagrody. Poniżej więcej informacji o wyróźnieniu i laureatach. 

Jak mówi prof. Mirosław Grewiński, rektor Uczelni Korczaka: Stawiamy przed Nagrodą trzy ważne cele. Pierwszy to zauważenie osób i organizacji lokalnych działających oddolnie w edukacji. Mamy w Polsce mnóstwo fantastycznych nauczycieli i instytucji, które zasługują na uznanie. Po drugie, integracja środowiska edukatorów społecznych. Chcemy, by częściej się spotykali i wymieniali doświadczenia. I po trzecie, upowszechnianie wartości i idei Korczaka i odczytywanie ich na nowo w XXI wieku – 

 

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach. 

W kategorii Osoby publiczne Nagrody im. Janusza Korczaka otrzymali:

 • Wanda Traczyk-Stawska, powstańczyni warszawska, wieloletnia nauczycielka.
 • Krystyna Starczewska, liderka edukacji, twórczyni Liceum Bednarska.
 • s. Małgorzata Chmielewska, społeczniczka, prezeska fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia”.

W kategorii Lokalni liderzy edukacji Nagrody im. Janusza Korczaka otrzymali:

 • Prof. Małgorzata Michel – badaczka, zajmująca się naukowo m.in. „dziećmi ulicy” jako niewidzialną grupą społeczną.
 • Artur Czepczyński – przedsiębiorca, fundator Fundacji Rodziny Czepczyńskich.
 • Małgorzata Swędrowska – autorka książek dla dzieci, popularyzatorka czytelnictwa wśród najmłodszych.
 • Kira Sukhoboichenko – start-uperka, pomysłodawczyni „Międzynarodowego Dnia Plecaka”.

W kategorii Instytucje wdrażające Korczakowskie idee Kapituła przyznała 5 Nagród im. Janusza Korczaka:

 • Stowarzyszenie Koło Przyjaciół Korczakowa im. Jerzego Zgodzińskiego, które od sześciu dekad prowadzi korczakowskie obozy i kolonie.
 • Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ, za stworzenie jednego z największych festiwali teatralnych dla dzieci i młodzieży.
 • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, za stworzenie prężnego, młodzieżowego ruchu społecznego,uświadamiającego rówieśnikom i dorosłym, jak poważnym zagrożeniem jest katastrofa klimatyczna.
 • „Wypożyczalnia Skrzydeł” – Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie, za stworzenie w podlubelskiej szkole wyjątkowej biblioteki i centrum szkolnego życia.
 • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, za ponad trzy dekady pomagania dzieciom doświadczającym przemocy w rodzinie, w tym wykorzystywanym seksualnie.