Małopolska Noc Naukowców również na naszym Wydziale

Aż 8 wydarzeń odbędzie się w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców na Wydziale Filozoficznym UJ

Serdecznie zapraszamy do udziału w Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbywa się w naszym regionie od 2007 roku zbierając wśród uczestników nawet 77 tys. osób rocznie! Kolejny rok i nasz Uniwersytet angażuje się w to święto nauki, a co za tym idzie nasz Wydział.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje bezpłatna rejestracja: https://mnn22.twojewydarzenie.online

Na #filozoficznyUJ przygotowaliśmy aktywności dla nastolatków i dorosłych.

Instytut Filozofii

1. Wykład prof. Joanny Hańderek, autorki książki „Filozofia wegańska”

• 17.00, sala 13 ul. Grodzka 52, Collegium Broscianum

• Wydarzenie dodatkowo transmitowane #NaŻywo.

• Wykład o kryzysie klimatycznym, nierówności globalnej i znaczeniu jedzenia, jako wydarzenia społecznego, moralnego i egzystencjalnego.

2. Siostry Rzeki i Matki Polki na Wyrębie - wykład Cecylii Malik

• 18.00,sala 13 ul. Grodzka 52, Collegium Broscianum

• Wydarzenie dodatkowo transmitowane #NaŻywo.

• Wykład Cecylii Malik, krakowskiej artystki, założycielki kolektywu zaangażowanego w ochronę dzikich rzek.

3. Debata: Podróżnych ugościć? Kryzys migracyjny w ujęciu etycznym.

• 19.00, sala 13 ul. Grodzka 52, Collegium Broscianum

• Wydarzenie dodatkowo transmitowane #NaŻywo.

• Debata ma na celu przemyślenie problematyki uchodźctwa w perspektywie etycznej. W tym celu chcemy stworzyć przestrzeń do spotkania i twórczej wymiany myśli między przedstawicielkami dwóch perspektyw: teoretyczno-filozoficznej oraz praktycznej i aktywistycznej. Porozmawiamy zarówno o aktualnej sytuacji uchodźców w Polsce oraz o postawach polskiego społeczeństwa wobec kryzysu migracyjnego. Gościem specjalnym będzie Renata Grzybczak, wieloletnią działaczka na rzecz uchodźców, prezeska fundacji Światło dla Syrii/Light for Syria

4. Warsztaty: Przyszłość po katastrofie. Filozoficzne narracje o przyszłości w epoce katastrofy klimatycznej.

• 20.00 sala 13 ul. Grodzka 52, Collegium Broscianum

• Nasze warsztaty skupią się na wyodrębnieniu najważniejszych filozoficznych koncepcji przyszłości oraz wynikających z nich sporów i debat. Na podstawie krótkich fragmentów tekstu przedyskutujemy potencjał tych narracji w kontekście kryzysu klimatycznego, a także zastosowane w nich metody filozoficznego myślenia.

5. Gry i zabawy filozoficzne.

• 16.00-20:00, I piętro, ul. Grodzka 52, Collegium Broscianum

• Warsztaty i quizy z udziałem studentów reprezentujących Koło Naukowe Studentów Filozofii UJ

Instytut Socjologii

1. Warsztaty: Sprawiedliwość klimatyczna TERAZ!​

• 16.00-18:00, sala 61 ul. Grodzka 52, Collegium Broscianum
  •
  • Mamy bardzo mało czasu na wyhamowanie zmian klimatycznych. Przed miastami, w których mieszka ponad połowa ludzkości, stoją poważne wyzwania związane nierównym rozwojem społeczno-ekonomicznym grup mieszkańców, dezintegracją społeczno-przestrzenną i degradacją środowiska naturalnego. Odpowiedzią wobec tych wyzwań są różne modele rozwoju miejskiego, wyznaczające cele, priorytety i działania lokalnych polityk miejskich. Celem warsztatów jest przedyskutowanie społecznych aspektów transformacji miast w kierunku miast sprawiedliwych, włączających, bezpiecznych dla wszystkich ludzi, miast troszczących się o środowisko naturalne. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów MNN poznają przykłady polityk miejskich oraz oddolnych działań obywatelskich z Polski i zagranicy wpisujące się w tzw. Cele Zrównoważonego Rozwoju. Zbudujemy modele miasta zrównoważonego, zastanawiając się nad potrzebami, możliwościami i barierami wdrożenia modeli w rzeczywistości polskiej.

Instytut Psychologii

1. Jaką wartość ma dla nas nauka? Czyli o batalii fake newsów z wiedzą naukową
    Wykład dr Ewy Szumowskiej oraz dyskusja z udziałem dr Katarzyny Jaśko i dr Ewy Szumowskiej

• ​20:00, Instytut Psychologii, ul. Ingardena 6

• Czy żyjemy w czasach kryzysu wiedzy naukowej? Skąd zalew fake newsówch we współczesnych mediach? Jakie są mechanizmy ich powstawania i rozprzestrzeniania się? I co na to wszystko nowoczesna psychologia społeczna? Zapraszamy na wykład z dyskusją z udziałem publiczności.

Małopolską Noc Naukowców na UJ organizują wydziały i instytuty uczelni, a koordynacją tego wydarzenia zajmuje się Centrum Promocji i Komunikacji UJ. Program wydarzenia Małopolskiej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie może ulec nieznacznej zmianie. Wszelkie zmiany będą na bieżąco aktualizowane na nauka.uj.edu.pl/mnn oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.