Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Psychologii UJ świętuje 120-lecie!

Instytut Psychologii UJ świętuje 120-lecie!

"Każdy dziekan marzy o takim instytucie jak Instytut Psychologii", czyli rozpoczynamy jubileusz "perły w koronie" Wydziału Filozoficznego UJ!

W środę 17 maja Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął obchody 120-lecia istnienia psychologii jako dyscypliny naukowej na naszej uczelni. Z tej okazji rektor UJ prof. Jacek Popiel dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej prof. Władysława Heinricha, założyciela pionierskiej Pracowni Psychologii Doświadczalnej. W gmachu Instytutu otwarto także wystawę poświęconą historii psychologii na UJ i przedstawiono program obchodów, które potrwają do końca roku. Ze szczegółami jubileuszu można zapoznać się na dedykowanej stronie 120.psychologia.uj.edu.pl.

Za formalny początek istnienia dzidzieny psychologii na UJ uważa się utworzenie w 1903 roku przez prof. Władysława Heinricha Pracowni Psychologii Doświadczanej. To jej spadkobiercą w linii prostej jest Instytut Psychologii UJ. Podczas uroczystej inauguracji dyrektor Instytutu prof. Przemysław Bąbel mówił, że historia Instytutu to historia mierzenia się z odważnymi wyzwaniami, które udało się podjąć dzięki ścisłej współpracy. 

Instytut Psychologii UJ zatrudniający 70 badaczy i badaczek z Polski i ze świata, publikuje ponad 140 prac rocznie, z czego ponad 130 indeksowanych na liście JCR. Realizujemy 60 grantów na łączną kwotę 81,5 mln złotych, a w szczytowym momencie prowadziliśmy ich blisko sto. Jesteśmy częścią wielu projektów międzynarodowych. Nasze artykuły cytowane są na całym świecie. Mamy też trzy własne programy popularnonaukowe – wyliczał prof. Bąbel. Warto też dodać, że psychologia na UJ, jako jedna z czterech w Polsce uzyskała w trakcie ewaluacji kategorię naukową A+.

– Jesteśmy niezwykle z naszej psychologii dumni, ponieważ jest to ta część uniwersytetu, która nie tylko przynosi znakomite efekty badawcze i dydaktyczne, ale też rozsławia nasz uniwersytet w Polsce i na świecie – podkreślił rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Jak podkreślają organizatorzy obchodów, to za sprawą przeprowadzki do nowego budynku przy ul. Ingardena 6 Instytut ma do dyspozycji 15 nowoczesnych i świetnie wyposażonych laboratoriów, których zazdroszczą im odwiedzający koledzy i koleżanki z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Ale jest coś więcej, na co zwrócił uwagę dyrektor Bąbel.

Dziekan Wydziału Filozoficznego UJ prof. Jacek Nowak przyznał, że marzeniem każdego dziekana jest posiadanie na wydziale tak ambitnej, nowoczesnej i prężnie działającej jednostki jak Instytut Psychologii UJ.

Ważną częścią obchodów jubileuszu jest zorganizowana z tej okazji wystawa. Ekspozycja prezentuje historię zainicjowanych 120 lat temu przez prof. Władysława Heinricha eksperymentalnych badań psychologicznych. Wystawa poświęcona 120-leciu psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim czynna jest od 18 maja, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–19.00 w Instytucie Psychologii UJ przy ul. Ingardena 6 w Krakowie. Ekspozycja zlokalizowana jest w holu na parterze i 1. piętrze oraz na głównej klatce schodowej pomiędzy 3. i 6. piętrem. Wstęp wolny, nie wymaga rejestracji.

Obchody jubileuszu 120 lat psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim potrwają do końca roku. Wśród zaplanowanych wydarzeń są wspomniany już piknik, konferencja naukowa (we wrześniu) oraz wydarzenia popularnonaukowe.

O planowanych działaniach będziemy informować na bieżąco!