Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego

12 maja przypada 660. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzień ten obchodzony jest jako Święto UJ. W tym roku uroczystości rozpoczną się 10 maja w Katedrze Wawelskiej, gdzie o godz. 9.00 złożone zostaną wieńce i kwiaty na grobach fundatorów naszej uczelni - Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.

660 lat temu - 12 maja 1364 roku, po wieloletnich staraniach o zgodę papieża Urbana V, król Kazimierz Wielki wydał akt fundacyjny krakowskiego Studium Generale. Wówczas składało się ono z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Czwarty wydział, teologiczny, powstał w 1400 roku, po odnowieniu uczelni przez Władysława Jagiełłę, zgodnie z testamentem pozostawionym przez królową Jadwigę.

10 maja w Katedrze na Wawelu obecne władze UJ pokłonią się w imieniu całej społeczności UJ monarchom, którzy przed wiekami postanowili utworzyć pierwszą szkołę wyższą w Polsce. Ich odwaga i wizja zaowocowały najstarszą świecką instytucją funkcjonującą w naszym kraju. Wstęp wolny.

Następnie o godz. 10.30 w Auditorium Maximum UJ przy ulicy Krupniczej 33 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca profesora Franciszka Ziejkę, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999 - 2005. Wstęp wolny.

Głównym punktem uroczystości będzie posiedzenie Senatu UJ (godz. 12.00, aula Collegium Novum, ul. Gołębia 24, wejście z zaproszeniami), podczas którego nastąpi wręczenie złotego medalu Plus Ratio Quam Vis profesorowi Adamowi Strzemboszowi.

Tego samego dnia o godz. 19.00 w Ogrodzie Botanicznym UJ odbędzie się plenerowy koncert z okazji święta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca UJ "Słowianki". Udział w koncercie jest możliwy po zgłoszeniu uczestnictwa poprzez wypełnienie formularza i otrzymaniu potwierdzenia rejestracji na adres e-mail. Prosimy o okazanie otrzymanego mailowo potwierdzenia udziału przy wejściu do Ogrodu Botanicznego.

Link do formularza: https://forms.office.com/e/FksqSz7SgQ