Narodowe Centrum Nauki opublikowało listy rankingowe konkursów OPUS 26 i SONATA 19. Ponad 3,2 mln złotych dla naukowczyń i naukowców z Wydziału Filozoficznego.

W piątek 24 maja Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało listy rankingowe konkursów OPUS 26 i SONATA 19. Wśród projektów, które otrzymały finansowanie znalazło się 5 projektów z naszego wydziału. Dzięki podwyższeniu budżetu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wsparcie otrzymały również projekty, które znalazły się na liście rezerwowej.

W piątek 24 maja Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało listy rankingowe konkursów OPUS 26 i SONATA 19. Finansowanie otrzymało 17 projektów zgłoszonych przez naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz 24, które znalazły się liście rezerwowej. Listy rezerwowe były tworzone przez ekspertów na 2. etapie oceny. Zwiększenie liczby grantów było możliwe dzięki podwyższeniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego budżetu budżetów konkursów OPUS 26 i SONATA 19 o 200 mln złotych. To pozwoliło na sfinansowanie wszystkich projektów znajdujących się na listach rezerwowych.

Z radością informujemy, że wśród nagrodzonych projektów są te kierowane przez nasze badaczki oraz badaczy:

OPUS 26

dr hab. Katarzyna Zielińska, prof. UJ, (zespół: dr Anna Szwed i dr Agata Rejowska), Instytut Socjologii, Laboratorium Praktyk Społecznych, "Praktyki sekularności w katolickiej Polsce: wytwarzanie nowego porządku społecznego?", 826 733 zł,

dr Adrian Krzysztof Stencel, Pracownia Filozofii Nauk Przyrodniczych, Instytut Filozofii, "Agenci w biologii ewolucyjnej. Case study: koncepcja Unity-of-Purpose", 396 390 zł,

SONATA 19

dr Joanna Luc, Zakład Epistemologii, Instytut Filozofii"Fundamentalne prawa przyrody i ich role w metafizyce", 108 958 zł,

dr Karolina Kotkowska, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji, "Rozmyte granice między dyskursem naukowym i okultystycznym na przełomie XIX i XX wieku. Przykład eksperymentów Juliana Ochorowicza", 393 964 zł,

dr Marcin Leszczyński, Katedra Kognitywistyki, "Dlaczego nasze umysły błądzą: Badanie neurobiologii i funkcji błądzenia myślami", 1 486 045 zł.

Wszystkim laureatkom i laureatom serdecznie gratulujemy oraz życzymy owocnych badań!

Listy rankingowe wraz z opisami popularnonaukowymi projektów, które otrzymały finansowanie w konkursach OPUS 26 i SONATA 19, są dostępne na stronie ncn.gov.pl.

Pełan lista projektów, które otrzymały finansowanie na Uniwersytecie Jagiellońskim dostępna w artykule: Naukowcy UJ otrzymają ponad 73 mln zł na realizację badań podstawowych.

Opisy projektów nagrodzonych na Wydziale Filozoficznym do pobrania poniżej.
Agenci w biologii ewolucyjnej. Case study: koncepcja Unity-of-Purpose
pdf
Fundamentalne prawa przyrody i ich role w metafizyce
pdf
Dlaczego nasze umysły błądzą: Badanie neurobiologii i funkcji błądzenia myślami
Kolejne granty dla Wydziału Filozoficznego w konkursach OPUS 25, PRELUDIUM 22 i SONATA BIS 13.

Prof. Małgorzata Kossowska w nowym skladzie Komitetu Polityki Naukowej

Promocje doktorskie w dyscyplinach Wydziału Filozoficznego UJ - 07.05.2024

Seminarium naukowe: "Edukacja jako dobro publiczne (?)"