Szkoła wartości. Wykłady dla nauczycieli i lekcje dla uczniów, Małgorzata Bogunia-Borowska, Joanna Rzońca

Unikatowa na polskim rynku wydawniczym pozycja, która może być znaczącym wsparciem dla nauczycieli w procesie edukacyjno-wychowawczym. Łączy w sobie naukową refleksję na temat wartości z jej bardziej praktycznym, edukacyjnym wykorzystaniem. Na pierwszą część składa się pięć esejów socjologiczno-filozoficznych poświęconych wybranym wartościom. Autorka dokonuje wyboru (..) według niewyartykułowanego wprost, ale dość oczywistego klucza. Zdecydowała się na wartości szczególnie ważne w relacjach społecznych, a jednocześnie takie, których deficyt odczuwamy w ostatnim czasie. Są to: odpowiedzialność, pracowitość, wrażliwość, współpraca i życzliwość.

Opis książki
Książka jest niezwykle interesująca i oryginalna, łączy w sobie naukową refleksję na temat wartości z jej bardziej praktycznym, edukacyjnym wykorzystaniem. (…) Na pierwszą część składa się pięć esejów socjologiczno-filozoficznych poświęconych wybranym wartościom. Autorka dokonuje wyboru, moim zdaniem, według niewyartykułowanego wprost, ale dość oczywistego klucza. Zdecydowała się na wartości szczególnie ważne w relacjach społecznych, a jednocześnie takie, których deficyt odczuwamy w ostatnim czasie. Są to: odpowiedzialność, pracowitość, wrażliwość, współpraca i życzliwość. (…) Drugą część książki stanowią lekcje dla uczniów, czyli rodzaj konspektów czy też scenariuszy warsztatów, jakie mogą poprowadzić nauczyciele na temat wartości omawianych wcześniej w wykładach. (…)

Jest to unikatowa na polskim rynku wydawniczym pozycja, która może być znaczącym wsparciem dla nauczycieli w procesie edukacyjno-wychowawczym. Sądzę, że będzie także interesującą lekturą dla studentów kierunków pedagogicznych, świetnie pokazującą, jak można wykorzystać wiedzę socjologiczną w edukacji i wychowaniu.

Z recenzji prof. dr hab. Beaty Łaciak

O Autorkach
Małgorzata Bogunia-Borowska – profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Studium Zarządzania i Biznesu przy Zakładzie Ekonomii Stosowanej UJ. Specjalizuje się w tematyce socjologii codzienności, socjologii wizualnej, edukacji medialnej oraz kulturze mediów i filmu. Bada współczesne przemiany kulturowe i cywilizacyjne. Autorka książek i artykułów poświęconych moralności i wartościom. Redaktorka monografii Fundamenty dobrego społeczeństwa. Wartości (Znak, 2015) oraz Kultura (nie)odpowiedzialności. Społeczne konteksty zaniechanej cnoty (PWN, 2021). Ostatnio dokonała także wnikliwej analizy społeczeństwa rosyjskiego w artykule Człowiek i moralność w społeczeństwie rosyjskim. Analiza filmów „Elena” i „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa.

Joanna Rzońca – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce, absolwentka kulturoznawstwa, bibliotekoznawstwa i andragogiki. Od 2005 roku pracuje z młodzieżą licealną. Doświadczenie pedagogiczne zdobywała w kilku krakowskich szkołach średnich, jednak od początku zawodowej drogi związana była przede wszystkim z IV Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, w którym uczy do dziś. W latach 2020–2023 pełniła funkcję doradcy metodycznego w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zajmuje się również zawodowo projektowaniem graficznym i notowaniem wizualnym. Prowadzi kursy i szkolenia w zakresie twórczego i efektywnego przekazywania wiedzy. Propaguje odręczne notowanie oraz ideę udzielania profesjonalnej informacji zwrotnej.

Book Title: Szkoła wartości
Editors: Małgorzata Bogunia-Borowska, Joanna Rzońca
ISBN: 978-83-233-5315-7
Edition Number: 1