Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zmarł dr h.c. Adam Zagajewski - wybitny poeta i pisarz

Zmarł dr h.c. Adam Zagajewski - wybitny poeta i pisarz

Absolwent psychologii i filozofii na Wydziale Filozoficznym UJ, wybitny poeta, eseista, prozaik Adam Zagajewski zmarł w wieku 75 lat

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził na Śląsku w Gliwicach, zaś lata uniwersyteckie w Krakowie. Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali, był współautorem, wraz z Julianem Kornhauserem, głośnej książki, swoistego manifestu pokolenia Nowej Fali – „Świat nie przedstawiony” (1974). Członek grupy poetyckiej „Teraz”, zyskał sławę czołowego poety swego pokolenia (Pokolenia ‘68). W roku 1972 ukazał się jego pierwszy zbiór poetycki „Komunikat”, a w roku 1975 „Sklepy mięsne”.

W roku 1982 wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu, gdzie był współzałożycielem i członkiem redakcji „Zeszytów Literackich”.  Opublikował tam m.in. zbiory wierszy: „List. Oda do wielości” (1983), „Płótno” (1990) oraz „Solidarność i samotność” (1986). Pracował także jako visiting professor na Uniwersytecie w Houston (USA). W roku 2002 wrócił do Krakowa i osiedlił się tu na stałe. Kolejne tomiki: „Ziemia ognista” (1994), „Trzej aniołowie” (1998), „Pragnienie” (1999), „Anteny” (2005) ukazały się w kraju, większość wydano w Krakowie. Nie zabrakło w nich tematyki krakowskiej, a zbiór „Powrót” (2003) poświęcony został temu miastu, zarówno w warstwie wspomnieniowej, jak współczesnej.

Adam Zagajewski zdobył uznanie na całym świecie. Od lat jego nazwisko było typowane do literackiej Nagrody Nobla. Został przetłumaczony na niemal wszystkie najważniejsze języki świata, w tym m.in. na: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki. Jego międzynarodową sławę ugruntował przedruk wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat” w „New York Review of Books” po ataku terrorystycznym 11 września.

14 grudnia 2012 roku uhonorowany został tytułem doktora honoris causa UJ. Wyróżnienie przyznano mu m.in. za dokonania w dziedzinie poezji wyrażającej niepowtarzalne jednostkowe doświadczenie i to, co uniwersalne oraz za konsekwentne dążenie w działalności twórczej do zachowania równowagi między wolnością samotnej wolności, a wolnością społeczną i zbiorową solidarnością.

- Twórczość poetycka i eseistyczna Adama Zagajewskiego od ponad czterech dekad towarzyszy, czasem z bliska, czasem z daleka, losom społeczeństwa polskiego. W latach studenckich poeta razem ze swoimi rówieśnikami przeciwstawił się ograniczeniom wolności, zwłaszcza wolności słowa. Adam Zagajewski, laureat wielu międzynarodowych nagród, od lat reprezentuje kulturę polską, a zwłaszcza polską poezję. W Stanach Zjednoczonych, gdzie wykłada, tworzy pomosty między literaturą polską i obcą. Wielokrotnie organizował też w Krakowie polsko-amerykańskie spotkania poetów - tak postać poety opisała wówczas w laudacji prof. Anna Czabanowska-Wróbel z Wydziału Polonistyki UJ.

Władze Wydziału Filozoficznego UJ składają kondolencje Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom i Czytelnikom naszego wybitnego Absolwenta. Cześć jego pamięci!

fot. PAP, cytat za www.uj.edu.pl