Razem dla popularyzacji nauki. Krakowskie Biuro Festiwalowe, Wydział Filozoficzny oraz Centrum Badań Mózgu UJ podpisały umowę ramową o współpracy.

29 lutego 2024 roku w Pałacu Potockich w Krakowie podpisano umowę ramową o współpracy między Krakowskim Biurem Festiwalowym, Wydziałem Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Badań Mózgu – interdyscyplinarną, międzywydziałową jednostką UJ. Instytucje zadeklarowały chęć wspólnych działań, w tym przede wszystkim wymiany doświadczeń i skutecznej prezentacji wyników badań szerokiemu gronu odbiorców.

Wolę wspólnej pracy wyrazili dziekan Wydziału Filozoficznego UJ prof. dr hab. Jacek Nowak, dyrektor Centrum Badań Mózgu prof. dr hab. Michał Wierzchoń i dyrektorka KBF Carolina Pietyra. Misją wszystkich stron umowy jest działalność na rzecz społecznego rozwoju, w szczególności w obszarze edukacji oraz kultury.

Wydział Filozoficzny to jedna z najstarszych jednostek UJ. Jego tradycją zróżnicowanie dziedzinowe i badania w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, a także koordynacja i wspieranie interdyscyplinarnych centrów badawczych. Do celów wydziału, oprócz działalności dydaktycznej i naukowej, należy upowszechnianie wiedzy poprzez współpracę z jednostkami samorządowymi, instytucjami kultury oraz przedstawicielami biznesu.

Centrum Badań Mózgu jest międzywydziałową jednostką organizacyjną trzech wydziałów UJ: Lekarskiego, Filozoficznego oraz Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Rozpoczęło funkcjonowanie w 2023 roku jako jeden z flagowych projektów uczelni, które wprowadzają innowacyjne formy działalności naukowej, łączące badania z kształceniem oraz współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Centrum stawia sobie za cel obniżenie barier między nauką a praktyką medyczną i zgłębienie tajników funkcjonowania mózgu człowieka.

Krakowskie Biuro Festiwalowe to miejska instytucja kultury, znana między innymi z organizacji wydarzeń o uznanej marce, takich jak Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Wianki, Festiwal Conrada czy Sacrum Profanum. Celem statutowym jest tworzenie zróżnicowanej, oryginalnej, interdyscyplinarnej, kulturotwórczej i konkurencyjnej oferty odpowiadającej najnowszym trendom w kulturze. KBF prowadzi działalność w takich obszarach jak literatura, muzyka, sztuka, film, media, taniec i teatr. Instytucja jest gospodarzem Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku oraz Apteki Designu na Wesołej, która ma stać się kluczową dzielnicą kreatywną miasta.

W umowie ramowej trzy strony zadeklarowały wolę współpracy, polegającej między innymi na wymianie doświadczeń i wszelkiego rodzaju wsparciu komunikacyjnym. Wspólnym celem jest popularyzacja nauki. Do jego realizacji mają służyć takie działania jak organizacja spotkań, szkoleń, wystaw i innych wydarzeń, a także inicjatywy edukacyjne, popularyzatorskie, artystyczne i informacyjne.

„Centrum Badań Mózgu UJ to nowoczesna jednostka naukowa, która jest również naszym sąsiadem w dzielnicy Wesoła. Korzystając z tego sąsiedztwa, chcemy wspólnie eksperymentować i rozwijać nowe projekty na styku kultury oraz nauki. Realizować te zadania będzie między innymi funkcjonujące w strukturach KBF Obserwatorium Trendów dla Kultury – to pozwoli nam poszerzyć prowadzone badania oraz popularyzować i wdrażać ich wyniki. Dodatkowo ze wsparciem Wydziału Filozoficznego UJ planujemy wspólne działania programowe, kierując swoją uwagę na to, co związane z dobrostanem społeczeństwa, które znajduje się w centrum naszego zainteresowania jako instytucji kultury” – powiedziała Carolina Pietyra, dyrektorka KBF.

Dziekan Wydziału Filozoficznego dr hab. Jacek Nowak, prof. UJ nawiązał do planów współpracy Wydziału Filozoficznego w zakresie religioznawczej analizy kontekstu powstawania muzyki, czy też analiz systemów żywieniowych, które realizowane mają być w kontekście projektu rewitalizacji Wesołej, a także wskazał na konieczność upowszechniania wiedzy o najważniejszych projektach badawczych w ramach interdyscyplinarnych inicjatyw KBF.

Dyrektor Centrum Badań Mózgu prof. dr hab. Michał Wierzchoń wspomniał o projekcie neuroobrazowania odbioru muzyki, który prowadzić będzie Centrum Badań Mózgu: "Bardzo liczymy na realizację rozpoczętych projektów, ale liczymy też, że to dopiero początek owocnej współpracy. Łączy nas wizja, w której nauka powinna również wspierać działalność kulturalną i oświatową. Potencjał wykorzystania wiedzy naukowej do wspierania zmian przestrzeni w której żyjemy, czy też wspierania odbioru sztuki są dla nas dodatkową motywacją do wytężonej pracy. Razem możemy więcej".

W spotkaniu, podczas którego podpisano umowę ramową, wzięli udział także: zastępca dyrektora KBF ds. programowych Michael Łyczek, rzeczniczka KBF Katarzyna Jakubowiak, rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Koprowski oraz koordynator ze strony Wydziału Filozoficznego UJ Wojciech Leśniakiewicz.