Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ - wykład prof. Michała Kosińskiego

Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ - wykład prof. Michała Kosińskiego

Profesor Uniwersytetu Stanforda gościem marcowych Spotkań Mistrzowskich Instytutu Socjologii UJ

"Koniec prywatności" to wykład prof. Michała Kosińskiego który odbędzie się w ramach popularyzatorskiego cyklu Instytutu Socjologii UJ. Spotkania Mistrzowskie serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielkami i przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie. Wykład odbędzie się 3 marca 2022 roku (czwartek) o godz. 18:00 na platformie MsTeams.: 

 

Kilka słów o wykładzie od Profesora: 

Jednostki, organizacje i społeczeństwa coraz częściej przenoszą się do środowiska cyfrowego. Coraz większa część naszych działań – takich jak kontakty towarzyskie, praca, rozrywka, zakupy, a nawet randki – jest obecnie realizowana poprzez urządzenia i usługi cyfrowe. Takie cyfrowo zapośredniczone działania można łatwo rejestrować, tworząc duże ilości śladów naszych zachowań w sieci. Uzyskane w ten sposób dane są przekazywane do coraz bardziej zaawansowanych algorytmów, co daje bezprecedensową możliwość zrozumienia, przewidywania i wpływania na nasze dalsze zachowanie. Wpływa to w sposób znaczący na życie i doświadczenia jednostek, zmienia kształt społeczeństw i prowadzi do powstania nowych produktów, gałęzi przemysłu i modeli biznesowych. Wiele z tych zmian przynosi korzyści, ale istnieją również wyzwania - począwszy od utraty prywatności po masową propagandę napędzaną sztuczną inteligencją. To na nas spoczywa zobowiązanie, że zbudujemy Globalną Wioskę, a nie świat Mad Max.

 

Michał Kosiński jest profesorm nadzwyczajnym w Graduate School of Business na Uniwersytecie Stanforda. Bada ludzi w środowisku cyfrowym przy użyciu najnowocześniejszych metod obliczeniowych, AI i Big Data. Współautor popularnego podręcznika Modern Psychometrics. Opublikował ponad 90 recenzowanych artykułów w wiodących czasopismach, w tym Nature Scientific Reports, Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), Psychological Science, Journal of Personality and Social Psychology (JPSP), Machine Learning.

Prowadzone przez niego badania były inspiracją m.in. dla twórców okładki The Economist, spektaklu teatralnego z 2014 roku zatytułowanego Prywatność, szeregu wykładów cyklu TED i były omawiane w tysiącach książek, artykułów prasowych, podcastów i filmów dokumentalnych.

Uzyskał stopień doktora psychologii na Uniwersytecie Cambridge oraz tytuł magistra z psychometrii i psychologii społecznej. Był stypendystą na Stanford's Computer Science Department, zastępcą Dyrektora University of Cambridge Psychometrics Centre oraz badaczem w Microsoft Research (Machine Learning Group).

Więcej informacji na stronie: https://www.michalkosinski.com/curriculum-vitae