Badaczki i badacze z naszego wydziału z kolejnymi grantami NCN!

Konkursy POLONEZ, OPUS i SONATA zostały rozstrzygnięte.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 22 i SONATA 17. Laureatki i laureaci otrzymają niemal 740 mln zł na realizację projektów z zakresu badań podstawowych w polskich jednostkach.

Konkurs SONATA 17 skierowany jest do badaczek i badaczy ze stopniem doktora, uzyskanym od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem i ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę̨ naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań. W tej edycji konkursu złożono 1139 wniosków na łączną kwotę ponad 1 mld złotych. Ostatecznie do finansowania zakwalifikowano 239 projektów, których budżet wynosi w sumie ponad 240 mln złotych. W przypadku konkursu SONATA 17 wskaźnik sukcesu wyniósł 20,98%.

Z radością informujemy, że wśród nagrodzonych projektów są te kierowane przez nasze badaczki oraz badaczy:

Po kliknięciu w tytuł projektu można przeczytać jego popularnonaukowy opis.

1. dr Dominik Krzysztof Jarczewski, Powrót mądrości teoretycznej: Autorytet epistemiczny w świecie postprawdy, 641 312 zł

2. dr Paweł Jakub Zięba, Czysto relacyjna teoria percepcji, 558 766 zł

3. dr Tomasz Stanisław Ligęza, Interakcje serca i mózgu jako nowe podejście do zrozumienia związku między ćwiczeniami fizycznymi a nastrojem., 1 186 989 zł

4. dr Gabriela Anna Czarnek, Zmiana przekonań dotyczących nauki i polityki: rola motywacji i strategii przetwarzania informacji, 512 906 zł

5. dr Natalia Zawiejska, Misjonarze, migranci i gospodarze. Pentekostalizm, Inny i aktywizm we współczesnej Polsce, 1 118 086 zł

Wszystkim laureatkom i laureatom serdecznie gratulujemy oraz życzymy owocnych badań!

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło również perwszy konkurs programu POLONEZ BIS. 50 projektów z łącznym budżetem ponad 48 milionów złotych zrealizują badacze i badaczki ze wszystkich kontynentów, którzy przyjadą do Polski w ramach konkursu POLONEZ BIS 1. Naukowcy i naukowczynie nagrodzeni w konkursie reprezentują kraje położone na  wszystkich kontynentach, m.in. Niemcy, Francję, Chiny, Australię, USA, Argentynę czy Egipt. Narodowe Centrum Nauki i Komisja Europejska przyznały łącznie 48 mln zł na sfinansowanie projektów w tym konkursie.

W ramach konkursu swoje badania na Wydziale Filozoficznym UJ będzie prowadzić:

1. dr Elena Popa, Wartości, zaufanie i podejmowanie decyzji w zakresie zdrowia publicznego

2. dr Francesco Testini, Dlaczego karzemy? Wyjaśnienie genealogiczne

Nie możemy się doczekać rozpoczęcia badań i poznania nowej członkini i członka naszej społeczności!