Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarium

Wydziału Filozoficznego UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240524
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Od serialu do soft power. Badania nad kulturą popularną"

Data: 24.05.2024 - 25.05.2024
Miejsce: Collegium Broscianum, Grodzka 52, Kraków
Organizator: Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ
Kontakt: konferencja.kulturapopularna@gmail.com
Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Od serialu do soft power. Badania nad kulturą popularną"

Celem konferencji jest przybliżenie zagadnień i zjawisk związanych z badaniami nad szeroko rozumianą kulturą popularną.

Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ serdecznie zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową, pt. „Od serialu do soft power. Badania nad kulturą popularną”.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 maja 2024 r. w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Grodzkiej 52 w Krakowie.

Celem konferencji jest przybliżenie zagadnień i zjawisk związanych z badaniami nad kulturą popularną.
Osoby zainteresowane czynnym udziałem w konferencji zachęcamy do przesyłania abstraktów prelekcji (do 20 min.) dotyczących takich tematów, jak:

  • archetypy postaci w kulturze popularnej;
  • subkultury dawniej i dziś;
  • soft power krajów azjatyckich i nie tylko;
  • propaganda w kulturze popularnej;
  • nawiązania kulturowe w grach, serialach, książkach, filmach;
  • twórczość fanowska;
  • badania antropologiczne fandomu i studia nad fandomem ogólnie;
  • elementy mitologiczne w kulturze popularnej;
  • od kontrkultury do popkultury;
  • kultura popularna a turystyka.

Oprócz tego jesteśmy również otwarci na inne propozycje związane z tematyką wydarzenia. Do nadsyłania referatów zapraszamy serdecznie: religioznawców, kulturoznawców, antropologów, etnologów, filozofów, psychologów, socjologów, historyków, historyków sztuki, literaturoznawców, językoznawców, orientalistów i przedstawicieli innych nauk humanistycznych oraz społecznych, zainteresowanych w swych badaniach szeroko rozumianą kulturą popularną. Zachęcamy również do udziału specjalistów z innych dziedzin oraz osoby chętne do zaprezentowania refleksji z własnych doświadczeń, w formie zgodnej z humanistycznym dyskursem naukowym.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i zależny od oceny nadesłanego abstraktu. Abstrakty można przesyłać do 21 kwietnia 2024 roku, na adres:
konferencja.kulturapopularna@gmail.com

Informujemy również o możliwości publikacji najlepszych referatów w postaci monografii pokonferencyjnej. Podstawą przyjęcia będzie jakość nadesłanego abstraktu oraz nowatorstwo prezentowanego zagadnienia.

WYMOGI DOTYCZĄCE ABSTRAKTU: Plik z abstraktem (.doc, .docx, .rtf) zatytułowany powinien być według schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu”. W tekście abstraktu prosimy zawrzeć cel/temat wystąpienia oraz jego streszczenie. W pliku NIE należy umieszczać swoich danych.
Dodatkowym atutem abstraktu, branym pod uwagę podczas jego rozpatrywania, będzie dołączona bibliografia. Tekst należy zapisać w formacie programu Microsoft Word (rozszerzenie .doc/.docx). Długość tekstu: maksymalnie 2000 znaków ze spacjami (bez przypisów i bibliografii). Prosimy o dołączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych!

Uczestników prosimy o uzupełnienie formularza zgłoszeniowego:
https://forms.office.com/e/aGZDFNTsnc
Długość planowanego wystąpienia: do 20 minut. Informacja o przyjęciu lub odrzuceniu referatu zostanie przesłana do wszystkich zgłaszających drogą mailową. Serdecznie zapraszamy!