Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarium

Wydziału Filozoficznego UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240521
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Copernicus Festival 2024: "Maszyna"

Data: 21.05.2024 - 26.05.2024
Organizator: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego, wydawca „Tygodnika Powszechnego”
Kontakt: https://copernicusfestival.com/kontakt/
Witryna internetowa wydarzenia: https://copernicusfestival.com
Copernicus Festival 2024: "Maszyna"

Copernicus Festival od lat pokazuje wzajemne przenikanie się kultury i nauki. W tym roku skupimy się na maszynach – przyjrzymy się zarówno rozwojowi naszej technologii, jak i temu, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata i samych siebie. W ciągu sześciu dni będzie można usłyszeć wykłady wybitnych ekspertów, wziąć udział w angażujących dyskusjach czy warsztatach, a także zobaczyć inspirujące filmy i wystawy, nawiązujące do tegorocznego hasła festiwalu.

Czy nasze komórki i całe ciała to w rzeczywistości biologiczne maszyny? Czy jesteśmy skazani na życie wśród algorytmów? Jak daleko będzie sięgała władza maszyn? Czy zanurzenie w świat cyfrowy odpowiada za kryzys zdrowia psychicznego? Jak wyglądały najwcześniejsze etapy technologii i czy poprzedzały one... pojawianie się ludzi? Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni goście Copernicus Festival, m.in: Lars Chittka, zoolog zajmujący się procesami poznawczymi u zwierząt, Thomas Plummer, antropolog specjalizujący się w badaniu najstarszych narzędzi, których używali nasi odlegli przodkowie, a także Dominika Dudek, ekspertka od leczenia depresji i choroby dwubiegunowej, Piotr Durka, pionier w badaniach nad interfejsami mózg-komputer, czy znany wirusolog Krzysztof Pyrć.

Podczas pasma Konfrontacje spotkamy się z czołowymi polskimi naukowcami, którzy poruszą intrygujące tematy z pogranicza nauki i filozofii. Z profesorami Markiem Kusiem i Karolem Życzkowskim zagłębimy się w tajemnice Wszechświata i poznamy prawa, które mogą nim rządzić od początku czasu, z kolei z Łukaszem Opalińskim i Mariuszem Gogólem porozmawiamy o komórkach i o tym, czy ich funkcje mogą być sprowadzone do pracy maszyny, na poszukiwania życia w kosmosie zaproszą nas Marcin Gawroński i Anna Łosiak, a Jan K. Argasiński i Katarzyna Jaśko przedstawią możliwe wizje rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływ na przyszłość nauki.

Podczas pasma Śniadania Mistrzów porozmawiamy z wybitnymi postaciami z obszaru nauki i kultury. Naszymi gośćmi będą m.in.: informatyk Jacek Kitowski, biolog molekularna Agnieszka Chacińska, historyk Krzysztof Mikulski czy architekt Robert Konieczny - przedstawimy ich zainteresowania, twórczość oraz pasje. W programie Copernicus Festival zagości także gala Konkursu Mądra Książka Roku, na której poznamy najciekawsze pozycje literatury popularnonaukowej w czterech różnych kategoriach. Podczas festiwalu będzie można wziąć udział także w licznych warsztatach, wystawach czy pokazach filmowych.

Copernicus Festival odbędzie się między 21 a 26 maja 2024 w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.

Aktualne informacje dostępne są na stronie www.copernicusfestival.com.

 

Festiwal naukowo-kulturalny Copernicus współtworzą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego”. Cele festiwalu to popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nimi a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką. Copernicus Festival odbywa się od 2014 r. przy wsparciu Miasta Krakowa i licznego grona Partnerów.