Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarium

Wydziału Filozoficznego UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

październik 2024

20241003
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Konferencja Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Data: 03.10.2024 - 05.10.2024
Czas rozpoczęcia: 03.10.2024 - 05.10.2024
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
Organizator: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Zakład Japonistyki i Sinologii UJ
Witryna internetowa wydarzenia: https://manggha-and-manga.confer.uj.edu.pl/
Konferencja Manggha and Manga: The Many Faces of Japan

Konferencja zorganizowana jest w 30. rocznicę powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W 1994 r. w Krakowie otwarte zostało Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, powstałe z inicjatywy Fundacji Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Katarzyny Zachwatowicz-Wajdy. Nazwa muzeum stanowi hołd dla kolekcjonera dzieł sztuki japońskiej Feliksa Jasieńskiego (1861-1929), który zafascynowany japońskimi drzeworytami przyjął właśnie taki pseudonim artystyczny.

Słowo ‘manga’ ma wielorakie konotacje. Powszechnie budzi skojarzenia z japońskimi komiksami, chociaż znawcy sztuki łączą go raczej z dziełami takich mistrzów ukiyo-e jak Katsushika Hokusai. Przywodzi na myśl muzeum w Krakowie i postać Feliksa Jasieńskiego. Manga łączy w sobie popkulturą z kulturą wysoką, przyszłość z przeszłością, sztukę z techniką, wschód z zachodem. Uczy i bawi, inspiruje i irytuje. Tak jak Japonia.

Tematem konferencji jest „wieloznaczność i różnorodność”. Japonię można „odczytywać” na wiele sposobów. Oczywiście truizmem byłoby stwierdzenie, że Japonia jest krajem pełnym kontrastów, łączącym tradycję z nowoczesnością. Łatwo jest również ulec pokusie egzotyzowania i „dekonstrukcji” Japonii. Jednakże, świat się zmienia, w zawrotnym tempie tworząc nowe konteksty do interpretacji zjawisk społecznych i kulturowych i często wyostrzając historyczne obrazy, które zdążyły już wyblaknąć w naszej pamięci. Na przykład, obecne tarcia światopoglądowe rzucają nowe światło na przedwojenną Japonię, która przeciwstawiła się zachodniej narracji na temat porządku świata. Z kolei zrozumienie procesów, które zmieniały i kształtowały Japonię od połowy XIX wieku może być pomocne we poszukiwaniu rozwiązań współczesnych sporów dotyczących narracji historycznej, rozliczenia z kolonialną przeszłością czy też wizji systemu edukacji. Natomiast dzisiejsze obawy związane z gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji mogą pomóc w lepszym zrozumieniu stanu duszy XIX-wiecznych Japończyków, którzy niemal z dnia na dzień zmuszeni zostali do przyjęcia nowej wizji świata. W zderzeniu z nową wiedzą i faktami, spojrzenie na Japonię staje się szersze, a jej obraz - bardziej złożony i wielowymiarowy. Dzieląc się wynikami swojej pracy i przemyśleń, organizatorzy i uczestnicy konferencji chcą się nawzajem uczyć i inspirować, a także nawiązać znajomości z uczonymi z innych ośrodków.

Do udziału w konferencji, która odbywać się będzie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zaproszeni są specjaliści z dziedziny szeroko pojętej japonistyki, w tym literaturoznawstwa, językoznawstwa, historii, historii sztuki, socjologii, politologii, religioznawstwa i filozofii. Prelekcje wygłaszane będą w językach angielskim i japońskim.

https://manggha.pl/wydarzenie/manggha-and-manga-the-many-faces-of-japan