Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Czwarta odsłona cyklu "Wyjaśniamy:" | Wideo

Czwarta odsłona cyklu "Wyjaśniamy:" | Wideo

Spotkanie z Katedrą Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ odbyło się pod tytułem "Kobiety z kręgu cywilizacji subkontynentu indyjskiego"

Do dyskusji zaproszeni zostale przedstawiciele i przedstawicielki trzech pokoleń KPSC. Dr hab. Cezary Galewicz, prof. UJ, Dr hab. Agata Świerzowska, prof. UJ, Dr Joanna Gruszewska oraz doktorant Przemysław Skrzyński.

 

Ekspertki i ekspercki przybliżyli uczestnikom rolę kobiet w Indiach w różnych okresach historycznych, ale i na różnych obszarach terytorialnych subkontynentu indyjskiego. Mowa była m.in. o mniszkach buddyjskich, nauczycielekach duchowych i przywódczyniach religijnych, rodzinach matrylinearnych, indyjskim regionie Kerala, polskich buddyjskich wspólnotach. 

 

Nagrania z rozmowy dostępne są na Youtube oraz Facebook'u.

Sylwetki uczestniczek i uczestników Wyjaśniamy:

  • prof. Agata Świerzkowska z zamiłowania i z powołania tłumaczy: studentom zawiłości religioznawstwa porównawczego, współczesnych teorii religii, antropologiczne wizje rzeczywistości i to, co przez wieki działo się i dzieje nadal z tradycją jogi indyjskiej, a z języka angielskiego literackie różności, które w taki czy inny sposób pozwalają poznać świat takim, jakim widział go i doświadczał autor dzieła. Stara się mocno wierzyć w to, że nie ma racji Julio Cortazar pisząc: „Człowiek za każdym razem myśli, że coś wytłumaczy, i tylko brnie dalej. Tłumaczenie jest zakamuflowanym błędem [...]. Zapamiętaj to sobie" (Gra w klasy).
  • prof. Cezary Galewicz historyk procesów cywilizacyjnych, badacz współczesnych obliczy tradycyjnych form ekspresji kulturowej, religijnej i literackiej Indii i Azji Południowej. Łączy studia tekstualne z praktyką etnografa i dokumentalnym filmem.  Sięga w stronę antropologii rytuału i widowisk, kultur muzycznych i sztuk performatywnych. Członek i animator międzynarodowych grup badawczych. Tłumacz.
  • dr Joanna Gruszewska asystentka w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji. Absolwentka indologii i religioznawstwa UJ. W 2019 uzyskała stopień doktora w zakresie literaturoznawstwa na podstawie rozprawy dotyczącej Pieśni mniszek (Therīgāthā) –  pierwszej buddyjskiej antologii poezji kobiet, będącej częścią Kanonu palijskiego.

  • Przemysław Skrzyński religioznawca, buddolog, redaktor, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą historii oraz współczesnych form recepcji buddyzmu na Zachodzie, szczególnie w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat pierwszej polskiej wspólnoty buddyjskiej.

Zobacz video galerię

Wyjaśniamy: Kobiety z kręgu cywilizacji subkontynentu indyjskiego | KPSC