Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podpisanie umowy na organizację Światowego Kongresu Religioznawców na UJ

Podpisanie umowy na organizację Światowego Kongresu Religioznawców na UJ

Przeszło 1200 naukowców z całego świata pojawi się w Krakowie na kongresie religioznawczym organizowanym na UJ.

W czwartek 13 października doszło do podpisania umowy pomiędzy Wydziałem Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego a Międzynarodowym Towarzystwem Historii Religii (International Association for the History of Religions), celem porozumienia jest organizacja największego i najważniejszego forum naukowego religioznawstwa w Krakowie. W sierpniu 2025 roku do Auditorium Maximum UJ zjedzie przeszło 1200 badaczek i badaczy z całego świata!    

Umowę podpisał prof. dr hab. Michał Wierzchoń, prodziekan ds. naukowych Wydziału Filozoficznego UJ oraz prof. Tim Jensen, prezydent IAHR, naukowiec z University of Southern Denmark. W spotkaniu uczestniczyli również członkinie i członkowie komitetu organizacyjnego, dr hab. Elżbieta Przybył-Sadowska, (Instytut Religioznawstwa UJ), dr hab. Agata Świerzowska (Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ), dr hab. Lech Trzcionkowski (Instytut Religioznawstwa UJ) oraz prof. Andrea Rota z University of Bern. Na czele komitetu programowego Kongresu stanęli Lech Trzcionkowski, Andrea Rota i Ann Taves z University of California, Santa Barbara. 

Po wielu staraniach, w dniach 24-30 sierpnia 2025 roku Uniwersytet Jagielloński i Kraków będzie gościł XXIII Światowy Kongres International Association for the History of Religions (IAHR World Congress). Jest to największe i najważniejsze forum naukowe religioznawstwa, dyscypliny naukowej badającej religie jako zjawisko kulturowe i społeczne. Kongres może stać się również platformą interdyscyplinarnych debat z udziałem naukowców badających religię z perspektywy innych dyscyplin humanistycznych i społecznych.   

 

Pierwszy międzynarodowy kongres religioznawczy odbył się w Paryżu w 1900 roku. W 1950 roku powstało międzynarodowe stowarzyszenie IAHR, którego głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju religioznawstwa w skali globalnej. Światowe Kongresy IAHR odbywają się w cyklu pięcioletnim. Po Kongresie w Durbanie (2000), Tokio (2005), Toronto (2010), Erfurcie (2015) i Otago (2020 - odwołany z powodu COVID-19), przychodzi kolej na Kraków (2025).  

Tytuł naukowy Kongresu - „Out of Europe. Studying Religions in Interconnected Worlds” - nawiązuje do długiej tradycji dyscypliny, podkreślając zarazem konieczność nowego spojrzenia na religie w czasie i przestrzeni.   

 

Prof. Michał Wierzchoń, prodziekan ds. Naukowych Wydziału Filozoficznego UJ tuż po podpisaniu umowy mówił: “Niezmiernie cieszy mnie energia jaka pojawiła się pomiędzy dyscyplinami, naukowczyniami i naukowcami z różnych jednostek naszego Wydziału. To Instytutu Religioznawstwa UJ i Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji wspólnie podjęli starania, aby tak prestiżowe wydarzenie odbyło się w Krakowie, przekonali do tego siebie nawzajem, władze Wydziału, Uniwersytetu i Międzynarodowe Towarzystwo Historyków Religii. Wartym podkreślenia jest też fakt, że wydarzeniami towarzyszącymi konferencji będą wystawy w krakowskich muzeach, kampanie w przestrzeni miejskiej. Chcemy dotrzeć z wielowymiarowym przekazem również do społeczeństwa, popularyzować różnorodność religii oraz współczesne badania nad nią.”   

 

“Cieszę się, że to właśnie tutaj na kluczowym Uniwersytecie w Polsce i tej części Europy spotkamy się na naszym kolejnym Światowym Kongresie, spotkamy się po 125 latach od pierwszego takiego wydarzenia w Paryżu oraz po dokładnie 75 latach od założenia naszej organizacji w Amsterdamie. Wiem jak wiele pracy czeka teraz moje koleżanki i kolegów z Polski, jako Międzynarodowe Towarzystwo Historyków Religii będziemy służyć im pomocą i wsparciem organizacyjnym. Przed nami bardzo wytężony czas przygotowań.” - zapewnia Prezydent IAHR prof. Tim Jensen   

 

Prof. Lech Trzcionkowski podkreśla zespołową pracę nad ofertą organizacyjną: “Po podjęciu przeze mnie inicjatywy organizacji kongresu na naszej uczelni udało nam się uzyskać pełne wsparcie od Polskiego Towarzystwa Religioznawczego oraz Władz Rektorskich UJ. Zespół złożony z pracowniczek i pracowników Instytutu Religioznawstwa i Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji wspólnie pracował nad wnioskiem aplikacyjnym, który okazał się zwycięski. Nasza oferta rywalizowała z propozycjami z różnych kontynentów. To pierwszy Światowy Kongres w Europie Środkowo-Wschodniej.” 

  

"Światowy Kongres będzie przypadał na 50-lecie istnienia Instytutu Religioznawstwa na naszym Uniwersytecie. Od prawie 50 lat badamy religie naukowo, badamy różne religie i różnymi metodami. Bardzo się cieszę, że w kolejne 50 lat istnienia tej dyscypliny naukowej na naszej uczelni wejdziemy wspólnie z badaczami z całego, dosłownie całego świata!” - mówi Dyrektor Instytutu Religioznawstwa UJ prof. Elżbieta Przybył-Sadowska. 

 

Prof. Agata Świerzowska naukowo zajmująca się zawiłościami religioznawstwa porównawczego oraz współczesnymi teoriami religii dodaje: “Kongres będzie bardzo interdyscyplinarnym wydarzeniem, chcemy dotrzeć z zaproszeniem do przedstawicieli różnych nauk, którzy stawiają religię w różnych punktach odniesienia swoich badań. Taką misję realizuje właśnie Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji w której na co dzień pracuję i która w 2025 roku będzie obchodzić 20-lecie swojego istnienia.”.

 

 

  

Zobacz galerię zdjęć