Wybitni przedstawiciele świata neuronauki spotkali się na Uniwersytecie Jagiellońskim

W miniony weekend Kraków stał się międzynarodowym centrum neuronauki, a to za sprawą 12. edycji Neuronus 2022 Neuroscience Forum. Projekt ten łączy najmłodsze pokolenie neuronaukowców z czołowymi ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin neuronauki. Co istotne, konferencja, jedna z największych tego typu w Europie, jest inicjatywą studentów i studentek Koła Neuronus Instytutu Zoologii UJ oraz Instytutu Psychologii UJ naszego Wydziału.

„Bardzo się cieszymy, że po dwóch latach przerwy Neuronus ponownie odbył się w formie stacjonarnej. Najlepsze formy komunikacji zdalnej nie zastąpią żywej dyskusji i bezpośrednich spotkań” – mówi Alicja Szadziewska, studentka neurobiologii i przewodnicząca komitetu organizacyjnego 12. edycji konferencji. Jak podkreśla, Forum daje badaczom możliwości podzielenia się najnowszymi odkryciami, wiedzą i doświadczeniem, m.in. w zakresie neurobiologii, neuropsychologii i kognitywistyki. Wydarzenie cieszy się uznaniem i ugruntowaną pozycją w Europie. W tym roku wzięło w nim udział blisko pół tysiąca badaczy i badaczek z całego świata.

Od neurobiologii miłości do neuroinformatyki

Program tegorocznego Neuronusa był naprawdę imponujący. Uczestnicy i uczestniczki dyskutowali o różnorodnych kwestiach, takich jak neurobiologiczne podstawy miłości i rola kory wzrokowej u osób niewidomych. Omawiany był też wpływ zdrowego stylu życia na inteligencję oraz procesy starzenia się. Całość konferencji podzielono na cztery bloki tematyczne: Cognitive Neuroscience, Biological Neuroscience, Computational Neuroscience oraz Medical Neuroscience. Pierwszy z nich przedstawiał badania psychofizjologiczne i neuroobrazowe, związane z przetwarzaniem emocji i percepcją. Drugi blok poświęcony został badaniom podstawowych mechanizmów neurobiologii, takim jak podłoże chorób neurodegeneracyjnych. Blok Computational obejmował badania z zakresu neuroinformatyki (np. rozwój sztucznych sieci neuronowych). Ostatni z bloków prezentował zagadnienia neurologii i psychiatrii oraz przypadki kliniczne.

Postery i wykłady wybitnych naukowców

„Mieliśmy prezentacje ustne, sesje posterowe oraz wykłady plenarne, które wygłoszą eksperci w dziedzinach badań nad funkcjonowaniem układu nerwowego” – mówi dr hab. Michał Kuniecki, profesor w Instytucie Psychologii UJ, jeden z opiekunów naukowych konferencji. Jak podkreśla, w tym roku zaproszenie przyjęły czołowe badaczki i badacze z Europy i Stanów Zjednoczonych: Lauri Nummenmaa (Turku PET Centre, Finlandia), Florian Engert (Uniwersytet Harvarda, USA), Marina Bedny (Uniwersytet Johna Hopkinsa, USA), Suzana Herculano-Houzel (Vanderbilt University, USA), Mathias V. Schmidt (Max Planck Institute of Psychiatry, Niemcy), Charles Hillman (Northeastern University, USA) i Valery Grinevich (Uniwersytet w Heidelbergu, Niemcy). „Warto też dodać, że w dzień poprzedzający konferencję odbyły się warsztaty analizy danych eksperymentalnych skierowane do młodych naukowców. Dla najmłodszego pokolenia badaczy była to więc niepowtarzalna okazja do zdobycia cennego doświadczenia i szlifowania warsztatu naukowego” – dodaje prof. Kuniecki.

Warto wspomnieć wykład specjalny „Built to learn: Insights into nature and nurture from studies with people born blind and cultural expertise”, który wygłosiła profesor Marina Bedny badaczka zatrudniona na Wydziale Psychologii i Nauk o Mózgu na amerykańskim Uniwersytecie Johna Hopkinsa University, USA. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół naukowej debaty natura vs. Wychowanie, a także i ich wpływu na ludzki umysł i mózg. Bedny wykorzystuje najnowsze zdobycze neuronauki i psychologii poznawczej, aby lepiej zrozumieć różnice mózgowe między osobami widzącymi i niewidomymi.

Hackowanie mózgu

Alicja Szadziewska zaznacza, że „zasięg Neuronusa wybiega znacznie poza program Forum”. I dodaje: „Wszystkich zainteresowanych nie tylko badaniami mózgu, ale i programowaniem, eksploracją danych oraz uczeniem maszynowym, zachęcamy również do zapoznania się̨ z programem hackathonu Brainhack 2022, wydarzenia satelitarnego konferencji, odbywającego się w dniach 21–23 października”.