Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Słowo na nowy rok akademicki

Słowo na nowy rok akademicki

Zachęcamy do zapoznania się z wystąpieniem Dziekana Wydziału Filozoficznego UJ prof. Jacka Nowaka. Poniżej tekstu znajduje się nagranie wideo.

Droga społeczności akademicka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego!

Zaczynamy dzisiaj 658 rok akademicki w naszej uczelni. Mając ogromną nadzieję, że po roku pełnym niepokojów i niepewności, uda nam się wreszcie spotkać w salach wykładowych naszej Alma Mater.

To nadal niepełna możliwość powrotu do realiów, za którymi wszyscy tęsknimy. Część zajęć, zwłaszcza wykładów, odbywać się będzie w systemie zdalnym, ale to i tak ogromna i długo wyczekiwana zmiana i nadzieja na rychły powrót do „dawnych, dobrych” czasów - spotkań w salach wykładowych, ożywionych dyskusji, nowo zawartych przyjaźni, normalnego, studenckiego życia, które – do czasu pandemii – wydawało się czymś naturalnym i niezmiennym.

Dzisiaj, bogatsi o te doświadczenia wchodzimy w nowy rok akademicki. Pełni wiary, ale i nie wolni od niepokojów. Nie możemy jeszcze ogłosić pełnego sukcesu w walce z pandemią, choć mamy już potężną broń w postaci szczepionek.  Czekamy na kolejne tryumfy nauki, w tym na skuteczne leki i sposoby eliminacji skutków pandemii.  Pozostaje nam z tych zdobyczy korzystać, w poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim - w tym szczególnym momencie historii - jest nasze bezpieczeństwo.

Nie odmawiając nikomu prawa decydowania o własnym zdrowiu i życiu pamiętajmy, że nasze niezaprzeczalne prawo do wolności kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Naszą powinnością jest NIE STANOWIĆ ryzyka dla ludzi obok nas – naszych studentek i studentów, wykładowczyń i wykładowców, całej społeczności akademickiej. Tym jest dzisiaj solidarność – ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ WSZYSTKICH, ZA WSZYSTKICH.

Reagujmy, kiedy ktoś nie dba o przestrzeganie wspólnie ustanowionych zasad i reguł, które pozwalają nam teraz ponownie rozpocząć rok akademicki w murach Wydziału.

Drogie studentki i studenci Wydziału Filozoficznego. Kolejny rok, a dla wielu z was pierwszy na naszej uczelni, to kolejna kartka z historii waszego życia i edukacji. Od was zależy, jak zostanie zapisana. Korzystajcie z możliwości, jakie daje wam ten czas.

Drogie koleżanki i koledzy, powracamy w wydziałowe mury, do uniwersyteckich sal w poczuciu, że nigdy nie ustaliśmy w realizacji naszej misji i naszego powołania. Jako społeczność nadal chcemy się wzajemnie wspierać w prowadzeniu wysokiej jakości badań naukowych, w pracy dydaktycznej i administracyjnej.

Społeczności Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, niech to będzie owocny rok akademicki spędzony w murach naszej uczelni. Niech korytarze i sale będą pełne ożywionych dyskusji i naukowych sporów. Twórzmy i nabywajmy wiedzę, budujmy swoją intelektualną niezależność, zgłębiajmy i rozwiązujmy problemy.

Zachęcam was do aktywnego uniwersyteckiego życia, do śledzenia naszych mediów społecznościowych, stron internetowych i do włączania się w przeróżne aktywności. Zachęcam was do walki o ważne dla was sprawy i słuszne idee.

To jest ten czas! Wszelkiej pomyślności.

 

Zobacz video galerię

Inauguracja roku akademickiego 2021/ 2022