Nasi naukowcy wśród najbardziej wpływowych na świecie!

Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego ponownie znaleźli się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Zestawienie - opracowywane przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies - ocenia m.in. cały dorobek naukowy poszczególnych uczonych według indeksu bibliometrycznego. W tym gronie cieszy obecność trójki badaczy z Wydziału Filozoficznego UJ!

Najbardziej wpływowi naukowcy świata

Lista Top 2% najbardziej wpływowych naukowców zawiera nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ocenie podlega dorobek naukowy poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rolę na liście autorów. Twórcy listy przygotowują 2 rankingi. Pierwszy bierze pod uwagę dorobek całej kariery naukowca (do końca 2022). Drugi dotyczy cytowań z roku kalendarzowego, w tym przypadku 2022.

Na pierwszej liście, która ocenia całościowy dorobek naukowy od początku kariery, znalazło się 69 naukowców UJ.

A na liście naukowców najczęściej cytowanych w 2022 roku mamy 72 przedstawicieli społeczności akademickiej UJ, w tym 3 z naszego Wydziału, są to:

• dr hab. Iana Markevych (Instytut Psychologii)
  • prof. dr hab. Przemysław Bąbel (Instytut Psychologii)
  • dr hab. inż. Łukasz Tomczyk (Instytut Pedagogiki)

​Serdecznie Państwu gratulujemy!

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS

Religioznawstwo i filozofia najlepiej ocenione w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Nasz projekt TEAM został wyróżniony przez Narodową Agencję Erasmus+ jako przykład dobrej praktyki!

Naukowcy sprawdzą jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi. Projekt w ramach programu "Challenges and Potentials for Europe: Intergenerational Futures"