Dr Piotr Bystranowski wśród laureatów programu Fulbright Senior Award 2024-25

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zakończyła procedurę konkursową dla programu Fulbright Senior Award 2024-25. Wśród laureatów znalazł się dr Piotr Bystranowski z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w ramach wyjazdu do Stanów Zjednoczonych będzie prowadził projekt "Measuring Meta-Interpretation" we współpracy z prof. Kevinem Tobią na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

- Projekt dotyczy zastosowania narzędzi przetwarzania języka naturalnego, w tym dużych modeli językowych, do analizy historycznych trendów w metodach sędziowskiej wykładni prawa. W projekcie tym wykorzystujemy duże zbiory orzeczeń sądowych takie, jak liczący ponad 1,7 milionów pozycji zbiór orzeczeń amerykańskich sądów federalnych. Badania będę prowadził na wydziałach Prawa, Językoznawstwa oraz Informatyki Uniwersytetu Georgetown - przekazał nam dr Piotr Bystranowski.

Fulbright Senior Award to program stypendialny umożliwiający osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucjach goszczących w USA. Jak poinformowała Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, nabór wniosków do programu trwał do 16 czerwca 2023 r. W konkursie wzięło udział 101 wnioskodawców. Nominacje do stypendium otrzymało 16 naukowców z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Poznania oraz Gdyni.

Dr Piotr Bystranowski jest adiunktem w Interdyscyplinarnym Centrum Etyki UJ. Prowadzi badania w zakresie eksperymentalnej filozofii prawa i moralności, sędziowskiego podejmowania decyzji, jak również zastosowań technik text mining w prawie i filozofii. W lutym 2021 roku obronił doktorat z prawa. Ukończył studia prawnicze, filozoficzne, jak również program European Master in Law and Economics. Odbył wizyty badawcze na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz w Surrey Centre for Law and Philosophy na University of Surrey. Aktualnie realizuje projekt badawczy „Nieznajomość prawa - badanie z jurysprudencji eksperymentalnej”, który uzyskał w mijającym roku finansowanie w konkursie OPUS Narodowego Centrum Nauki.

źródło: https://fulbright.edu.pl/wyniki-naboru-fulbright-senior-award-2024-25/

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS

Religioznawstwo i filozofia najlepiej ocenione w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Nasz projekt TEAM został wyróżniony przez Narodową Agencję Erasmus+ jako przykład dobrej praktyki!

Naukowcy sprawdzą jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi. Projekt w ramach programu "Challenges and Potentials for Europe: Intergenerational Futures"