Komunikaty i informacje

listopad 2023

20231123

V Krajowa Konferencja Psychologii Klinicznej „Psychologia kliniczna w czasach nie-pokoju".

Data: 23.11.2023 - 25.11.2023
Czas rozpoczęcia: 14:00
Miejsce: Instytut Psychologii, ul. Ingardena 6, Kraków | Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Krupnicza 33, Kraków
Organizator: Instytut Psychologii Wydziału Filozoficznego UJ
Kontakt: konferencja.kkpk@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: https://konferencjakliniczna.uj.edu.pl/

V Krajowa Konferencja Psychologii Klinicznej „Psychologia kliniczna w czasach nie-pokoju”. Konferencja odbędzie się w dniach 23-25.11.2023 r. w Krakowie. Organizatorem konferencji jest Instytut Psychologii UJ. W poprzedniej edycji gościliśmy ponad 400 uczestników.

Żyjemy w epoce oszołomienia gdzie cała nasza kultura europejska porusza się od dłuższego czasu z taką torturą naprężenia, jak gdyby zmierzała do katastrofy: niespokojnie, gwałtownie.
Christopher Bollas

Współczesna rzeczywistość stanowi dla żyjącej w niej społeczności swoiste wyzwanie. Nacechowana jest życiem w stresie, niepokojem i doświadczaniem wielu indywidualnych, ale i powszechnych zagrożeń płynących ze zmian klimatu, wojny, ubóstwa, głodu, poszerzającego się uchodźstwa, czy szeroko pojętego zjawiska wykluczenia.
Kiedy warunki naszej codziennej egzystencji łączą się z poczuciem stałego zagrożenia i deprywacji poczucia bezpieczeństwa, słabnie kondycja psychiczna. Sprzyja to zaprzeczaniu realnemu zagrożeniu i doświadczanemu lękowi. W konsekwencji „życie może zagrażać życiu”.

Za myśl przewodnią, oddającą klimat naszej codziennej rzeczywistości i toczących się w niej zjawisk psychologicznych oraz społecznych przyjęliśmy słowa Christophera Bollasa wskazującego, że „żyjemy w epoce oszołomienia gdzie cała nasza kultura europejska porusza się od dłuższego czasu z taką torturą naprężenia, jak gdyby zmierzała do katastrofy: niespokojnie, gwałtownie”.

Co w świetle tych słów powinna proponować współczesna psychologia kliniczna? W jaki sposób jest w stanie wesprzeć codzienną egzystencję współczesnego człowieka, jego dobrostan i dobry stan zdrowia? Czy psychologiczna wiedza kliniczna jest w stanie wspierać rozwój i konstruktywne pokonywanie zagrożeń, o których pisze Bollas?

Psychologia kliniczna, jako silnie zakorzeniona w psychologii dyscyplina naukowo-badawcza, a zarazem praktyka kliniczna, poszukuje jak najbardziej rzetelnych standardów klinicznej diagnozy oraz pomocy psychologicznej, zmierzających do utrzymania zdrowia i wzmacniania zasobów w biegu życia osoby. Wszystko po to, aby życie oraz rozwój jednostki nie były zagrożone i jak najmniej powikłane ponadnormatywnymi kryzysami i różnorodnymi zaburzeniami.

Pozostające w naszej pamięci wspomnienia poprzednich konferencji, bogactwo ich treści programowych, stały się drogowskazem do refleksji i zaproszenia Państwa na kolejną, już V z cyklu Krajową Konferencję Psychologii Klinicznej. W jej ramach chcemy podążać za potrzebą kultury dialogu i poszukiwania wspólnie inspiracji do dyskusji na ile procesy globalizacyjne stały się ważnym czynnikiem wkraczającym w świat problematyki psychologii klinicznej, zarówno w nauce, jaki praktyce klinicznej. Gdzie jest miejsce psychologii klinicznej w dobie wyzwań globalizacyjnych współczesnego świata, takich jak trwająca kolejny rok pandemia, wojna na Ukrainie, podnoszone coraz częściej przejawy wykluczenia rasowego, religijnego, tożsamościowego? Czy naukowcy i praktycy powinni koncentrować się na rozumieniu tych zjawisk, czy leczeniu, a może przede wszystkim na profilaktyce? W jakiej przestrzeni ma się odbywać diagnoza kliniczna i pomoc psychologiczna? Z kim i po co ma się spotykać współcześnie psycholog kliniczny? Tymi pytaniami chcemy zaprosić do refleksji zarówno naukowców, jak i praktyków klinicznych.

Zapraszamy już teraz Państwa do aktywnego uczestnictwa w V Krajowej Konferencji Psychologii Klinicznej, wspólnych rozważań, dyskusji, prezentacji wyników badań i doświadczeń z praktyki klinicznej, które pozwolą nam spróbować odpowiedzieć na postawione pytania.

W imieniu Komitetu Naukowego
dr hab. Bernadetta Izydorczyk, prof. UJ
Przewodnicząca Komitetu Naukowego
Konsultant Krajowy w dziedzinie psychologii klinicznej