Kolejne granty NCN dla naukowców i naukowczyń Wydziału Filozoficznego!

Ogłoszono wyniki konkursów OPUS 25 i PRELUDIUM 22. Wśród rekordowo niskiej liczby projektów zakwalifikowanych do finansowania aż 4 z nich, to projekty badaczek i badaczy związanych z Wydziałem Filozoficznym UJ.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 25, PRELUDIUM 22.

W OPUS 25 finansowanie otrzymało 176 wniosków spośród 2184 złożonych, co oznacza, że wskaźnik sukcesu w tym konkursie spadł w porównaniu do poprzednich edycji i wyniósł tylko 8,06%.

W kontekście powyższych danych cieszy uzyskanie finansowania dla dwóch projektów; naukowczyni i naukowca związanych z Wydziałem Filozoficznym:

dr hab. Katarzyna Kijania-Placek, prof. UJ (Wydział Filozoficzny) - „Polisemiczność wyrażeń jednostkowych” z kwotą dofinansowania 691 373 zł,

oraz

dr hab. Adam Dyrda , prof. UJ (Jagiellońskie Centrum Badawcze „Prawo - Język - Filozofia”) - „Metafilozofia interpretacji prawniczej” - z kwotą dofinansowania 999 999 zł.

Z kolei w konkursie PRELUDIUM 22, w którym w tym roku wskaźnik sukcesu wyniósł tylko 10,73 proc. (dla porównania 2 lata temu 22 proc.!), na liście rankingowej z dofinansowaniem znalazły się również 2 projekty naukowczyni i naukowca Wydziału Filozoficznego:

mgr Jowita Baran (Wydział Filozoficzny) - „Doing national identity. Praktykowanie tożsamości narodowej poprzez zaangażowaną odzież w Polsce” - 100 364 zł,

oraz

mgr Krzysztof Krawczyk (Wydział Filozoficzny) - „Zupełność w sensie Posta a zupełność względem semantyki sąsiedztwa w klasycznych logikach modalnych” - 68 820 zł,

Poniżej dostępne są opisy popularnonaukowe nagrodzonych projektów:

Polisemiczność wyrażeń jednostkowych | Polysemy of singular terms
dr hab. Katarzyna Justyna Kijania-Placek, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny

Metafilozofia interpretacji prawniczej | Metaphilosophy of Legal Interpretation
dr hab. Adam Michał Dyrda, Uniwersytet Jagielloński, Jagiellońskie Centrum Badawcze „Prawo - Język - Filozofia”

Doing national identity. Praktykowanie tożsamości narodowej poprzez zaangażowaną odzież w Polsce | Doing national identity. Practicing national identity through engaged clothes in Poland
mgr Jowita Sara Baran, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny

Zupełność w sensie Posta a zupełność względem semantyki sąsiedztwa w klasycznych logikach modalnych | Post completeness vs neighborhood completeness in classical modal logics
mgr Krzysztof Aleksander Krawczyk, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny

Wszystkim laureatkom i laureatom serdecznie gratulujemy oraz życzymy owocnych badań!

źródło: https://ncn.gov.pl/aktualnosci/2023-11-23-wyniki-opus22-preludium25

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS

Religioznawstwo i filozofia najlepiej ocenione w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Nasz projekt TEAM został wyróżniony przez Narodową Agencję Erasmus+ jako przykład dobrej praktyki!

Naukowcy sprawdzą jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi. Projekt w ramach programu "Challenges and Potentials for Europe: Intergenerational Futures"