Odszedł od nas prof. Krzysztof Pilarczyk

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 lipca 2023 roku po ciężkiej chorobie zmarł Prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk, religioznawca, judaista i biblista, wieloletni pracownik Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego na naszym Wydziale.

Pan Profesor był historykiem religii, biblistą, judaistą i bibliologiem,  honorowym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego i  kierownikiem Pracowni Historii Relacji Chrześcijańsko-Żydowskich w Instytucie Religioznawstwa na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor był autorem licznych prac poświęconych historii judaizmu, literaturze biblijnej i apokryficznej, a także dialogowi międzyreligijnemu, a zwłaszcza relacjom chrześcijańsko-żydowskim. Jego publikacje poświęcone kulturze książki żydowskiej zapewniły mu uznanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Odszedł Uczony o ogromnej erudycji, umiejętnie łączący wiedzę z różnych dyscyplin i potrafiący inspirować studentów. Za swoją działalność badawczą był wielokrotnie nagradzany przez Rektora UJ.

Śp. Krzysztof Pilarczyk był członkiem Rady Dyscypliny Nauki o Kulturze i Religii UJ, współpracownikiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, członkiem wielu towarzystw naukowych, m. in.  Stowarzyszenia Biblistów Polskich oraz Polskiego Centrum Syndonologicznego w Krakowie (filii Międzynarodowego Centrum w Turynie), autorem ponad 300 publikacji naukowych (w języku polskim, rosyjskim, hebrajskim oraz językach  kongresowych).

Msza Święta żałobna odbędzie się w piątek, 4 sierpnia 2023 o godzinie 10:00 w kościele pod wezwaniem świętego Szczepana w Krakowie (ul. Henryka Sienkiewicza 19). Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Elblągu, w sobotę 5 sierpnia 2023 o godzinie 14:00, na Cmentarzu Komunalnym Dębica.

Rodzinie i bliskim Zmarłego składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Dziekan Wydziału Filozoficznego UJ

prof. Jacek Nowak wraz ze społecznością akademicką wydziału

Kolejne granty dla Wydziału Filozoficznego w konkursach OPUS 25, PRELUDIUM 22 i SONATA BIS 13.

Narodowe Centrum Nauki opublikowało listy rankingowe konkursów OPUS 26 i SONATA 19. Ponad 3,2 mln złotych dla naukowczyń i naukowców z Wydziału Filozoficznego.

Prof. Małgorzata Kossowska w nowym skladzie Komitetu Polityki Naukowej

Promocje doktorskie w dyscyplinach Wydziału Filozoficznego UJ - 07.05.2024