Odszedł od nas prof. Krzysztof Pilarczyk

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 lipca 2023 roku po ciężkiej chorobie zmarł Prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk, religioznawca, judaista i biblista, wieloletni pracownik Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego na naszym Wydziale.

Pan Profesor był historykiem religii, biblistą, judaistą i bibliologiem,  honorowym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego i  kierownikiem Pracowni Historii Relacji Chrześcijańsko-Żydowskich w Instytucie Religioznawstwa na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor był autorem licznych prac poświęconych historii judaizmu, literaturze biblijnej i apokryficznej, a także dialogowi międzyreligijnemu, a zwłaszcza relacjom chrześcijańsko-żydowskim. Jego publikacje poświęcone kulturze książki żydowskiej zapewniły mu uznanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Odszedł Uczony o ogromnej erudycji, umiejętnie łączący wiedzę z różnych dyscyplin i potrafiący inspirować studentów. Za swoją działalność badawczą był wielokrotnie nagradzany przez Rektora UJ.

Śp. Krzysztof Pilarczyk był członkiem Rady Dyscypliny Nauki o Kulturze i Religii UJ, współpracownikiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, członkiem wielu towarzystw naukowych, m. in.  Stowarzyszenia Biblistów Polskich oraz Polskiego Centrum Syndonologicznego w Krakowie (filii Międzynarodowego Centrum w Turynie), autorem ponad 300 publikacji naukowych (w języku polskim, rosyjskim, hebrajskim oraz językach  kongresowych).

Msza Święta żałobna odbędzie się w piątek, 4 sierpnia 2023 o godzinie 10:00 w kościele pod wezwaniem świętego Szczepana w Krakowie (ul. Henryka Sienkiewicza 19). Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Elblągu, w sobotę 5 sierpnia 2023 o godzinie 14:00, na Cmentarzu Komunalnym Dębica.

Rodzinie i bliskim Zmarłego składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Dziekan Wydziału Filozoficznego UJ

prof. Jacek Nowak wraz ze społecznością akademicką wydziału

Przyznano Nagrody im. Profesora Jerzego Perzanowskiego za rok 2023

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS

Religioznawstwo i filozofia najlepiej ocenione w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Nasz projekt TEAM został wyróżniony przez Narodową Agencję Erasmus+ jako przykład dobrej praktyki!